Wydaje się, że tak niedawno, jakby to było wczoraj, Juliette pełna emocji po raz pierwszy przekraczała próg Centrum Usług Społecznych. Po raz pierwszy zobaczyła Panią Dyrektor, pracowników, seniorów i dzieci z naszych placówek. Odkrywała nowy dla siebie świat: Dzienny Dom „Senior-WIGOR”, Dzienny Dom Pomocy, Centrum Aktywności Seniora, Centrum Międzypokoleniowe „Pogodna”, Klub Integracji Społecznej, Swarzędzki Klub Rodziny, Świetlicę Integracyjno-Terapeutyczną w Gruszczynie i w ogóle Polskę, której dotąd nigdy nie widziała. Jakby to było mgnienie oka, a przecież od tamtego momentu minęło już ponad dziewięć miesięcy.
Od tygodnia trwał maraton pożegnań naszej francuskiej Przyjaciółki, który znalazł swoje zwieńczenie w czwartek 3 lipca w Dziennym Domu Pomocy. To tutaj dyrekcja, przedstawiciele kadry i uczestnicy zajęć podziękowali Juliette za wszystko, co dzięki niej wydarzyło się w placówkach Centrum, a było tego niemało: prezentacje o Francji, nauka języka angielskiego i francuskiego zarówno dzieci, jak i seniorów, zajęcia z rękodzieła, kulinaria, pomoc kadrze w organizowaniu i prowadzeniu codziennych zajęć, opieka nad dziećmi w czasie półkolonii, pięć wywiadów telewizyjnych o projekcie, wolontariacie i placówkach CUS oraz niezliczone rozmowy z uczestnikami zajęć i pracownikami na tematy związane z kulturą Francji i Polski, rozmowy o własnych tradycjach, zainteresowaniach i życiu rodzinnym.
Istotą tego projektu było obopólne dobro, które wydarzało się dzięki otwartości na drugiego człowieka, z pozoru obcego, a przecież tak naprawdę bardzo bliskiego w codziennych sprawach i doświadczaniu tego świata. Istotą projektu było również obustronne czerpanie wiedzy kulturowej dzięki wzajemnej obserwacji, uczestnictwu w różnych wydarzeniach, zadawanym pytaniom, otrzymywanym odpowiedziom oraz podjętym podróżom, które prowadziły do pięknych, ciekawych i ważnych miejsc. Swarzędz, Poznań, Warszawa, Toruń, Kraków, Auschwitz, Gdańsk, Wrocław, nasze wspaniałe Tatry – to tylko niektóre miejsca, które pozostaną w pamięci Juliette. To w nich, odwiedzając je w pojedynkę lub z rodziną, dowiedziała się wiele o historii, kulturze i przyrodzie Polski. Zyskała też świadomość, jak wiele nasz kraj wniósł i ciągle wnosi do przebogatego dziedzictwa europejskiego.
Znaczący wkład w to poznawanie miał również roczny kurs języka polskiego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Juliette brała udział w zajęciach odbywających się w zabytkowym gmachu Collegium Maius od początku października do połowy czerwca. Oprócz karkołomnej nauki gramatyki, przyswajania trudnych do wymówienia zwrotów i słów, czekało na nią wiele ciekawych faktów o Polsce, które w program ćwiczeń włączali wykładowcy. W czasie projektu Francuzka odbyła dwa szkolenia międzynarodowe w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności: On Arrival w Warszawie i Mid Term w Toruniu. W czasie każdego z nich spotkała kilkunastu wolontariuszy z różnych zakątków Europy oraz miała okazję zdobyć bardzo przydatną wiedzę na temat samej siebie, relacji z innymi ludźmi oraz tego, jak pożytecznie wykorzystać czas projektu do rozwoju swojej osobowości.
Formalnym podsumowaniem działania Juliette w Polsce jest międzynarodowy certyfikat Youthpass, wydany specjalnie dla niej przez Centrum Usług Społecznych w trzech językach: polskim, francuskim i angielskim. Dokument zawiera szczegółowy opis kompetencji, jakie wolontariuszka rozwinęła i zdobyła w trakcie pracy z nami.
Dziewięć miesięcy minęło jak jeden dzień. To już koniec. Ten rozdział życia Juliette został zamknięty. W czasie pożegnania powiedziała nam, jak wiele dla niej znaczył ten wolontariat. Ta wielka przygoda, która pozostanie w niej na zawsze. To przecież tyle nowych i ważnych relacji, miejsc, wspomnień…
Juliette, jeszcze raz serdecznie dziękujemy Tobie za Twoje dobre serce, za życzliwość i otwartość w stosunku do każdej spotkanej osoby, za mnóstwo pięknych, wspólnych chwil, które nieraz będziemy wspominać. Życzymy Ci pomyślności na wszystkich drogach życia, które będziesz przechodzić, pokoju serca i spełnienia marzeń, o których czasami nam opowiadałaś. Do zobaczenia. À la prochaine!
Dariusz Bugajski
CUS Swarzędz
Projekt „ESC – Nowe Horyzonty” o numerze 2024-1-PL01-ESC51-VTJ-000207824 odbywa się w ramach programu Europejski Korpus Solidarności i został dofinansowany przez Unię Europejską. Jego celem jest podniesienie jakości zajęć dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, rozwój kompetencji kluczowych uczestników zajęć i wolontariuszki oraz promowanie wartości europejskich.