Asteriks i Obeliks: Misja Seniorzy
Wolontariuszka Europejskiego Korpusu Solidarności, Juliette Jamin, zabrała seniorów w ciekawą podróż do starożytnej Galii. A to za sprawą swojej prezentacji poświęconej Asteriksowi i Obeliksowi. Juliette w interesujący sposób przedstawiła uczestnikom Dziennego Domu „Senior-WIGOR” historię powstania serii przygód dwóch sympatycznych Galów.
Dzięki Juliette dowiedzieliśmy się, że pierwszy komiks pt. „Przygody Gala Asteriksa” (fr. „Astérix le Gaulois”), zapoczątkowujący dzieło trwające do dziś, został opublikowany 29 października 1959 roku w magazynie młodzieżowym „Pilote”. Jego twórcami byli francuski pisarz i scenarzysta komiksowy René Goscinny (urodził się w Paryżu w rodzinie imigrantów żydowskich pochodzących z Polski) oraz francuski rysownik i scenarzysta włoskiego pochodzenia Albert Uderzo.
Komiks rozpoczyna się wstępem opowiadającym o złożeniu broni przez wodza Galów, Wercyngetoryksa, i upadku Galii podbitej przez Juliusza Cezara w 50 roku p.n.e. W jednej z osad, jedynej która nie poddała się Rzymianom, żyje wojownik Asteriks, który postanawia walczyć z najeźdźcą. Pomaga mu jego przyjaciel Obeliks, duży i gruby dostawca menhirów – wielkich głazów pełniących rolę kultową. Ważną postacią jest inny mieszkaniec wioski, druid Panoramiks, który jako jedyny potrafi wyprodukować magiczny napój dający każdemu, kto go wypije nadludzką siłę.
Historia o Asteriksie i jego towarzyszu od razu podbiła serca czytelników. Pierwszy komiks rozszedł się w 300 tysiącach egzemplarzy. Kolejne odcinki zyskiwały coraz szerszą publiczność. To sprawiło, że w 1961 roku autorzy komiksu wydali go po raz pierwszy w formie albumu. W 1967 roku nakręcono pierwszy film animowany, który został wyemitowany we francuskiej telewizji i zgromadził przed telewizorami 2,5 miliona widzów. W 1999 roku reżyser Claude Zidi zekranizował przygody Galów w filmie fabularnym pt. „Asteriks i Obeliks kontra Cezar”. Główne role zagrali Christian Clavier i Gérard Depardieu. W pierwszym tygodniu od wejścia na ekrany kin we Francji film obejrzało ponad 2,6 milona widzów, natomiast światowa publiczność osiągnęła łączną liczbę 25 milionów widzów. W następnych latach powstały kolejne filmy: „Asteriks i Obeliks: Misja Kleopatra” (2002), „Asteriks na Olimpiadzie” (2008), „Asteriks i Obeliks: W służbie jej królewskiej mości” (2012) oraz „Asteriks i Obeliks: Imperium smoka” (2023).
Juliette na kolejnych slajdach przygotowanej przez siebie prezentacji pokazała całą historię Asteriksa – od pierwszego komiksu do ostatniego filmu fabularnego. Przedstawiła również wszystkich twórców, głównych bohaterów, wyjaśniła istotę fabuły i pokazała seniorom kilka zabawnych scen pochodzących z wyżej wymienionych filmów. Kolejnym krokiem ma być wspólne obejrzenie jednej z ekranizacji. Najprawdopodobniej wybór padnie na świetną „Misję Kleopatra”. Przekonamy się wkrótce.
Dziękujemy Juliette za przygotowanie ciekawej prezentacji i przekazanie wiedzy o jednym z najważniejszych symboli francuskiej kultury popularnej.
Dariusz Bugajski
Centrum Usług Społecznych w Swarzędzu