Pożegnanie pełne radości
Wydaje się, że tak niedawno, jakby to było wczoraj, Juliette pełna emocji po raz pierwszy przekraczała próg Centrum Usług Społecznych. Po raz pierwszy zobaczyła Panią Dyrektor, pracowników, seniorów i dzieci. Odkrywała nowy dla siebie świat: Dzienny Dom „Senior-WIGOR”, Dzienny Dom Pomocy, Centrum Aktywności Seniora, Centrum Międzypokoleniowe „Pogodna”, Klub Integracji Społecznej, Swarzędzki Klub Rodziny, Świetlicę Integracyjno-Terapeutyczną w Gruszczynie i w ogóle Polskę, której dotąd nigdy nie widziała. Jakby to było mgnienie oka, a przecież od tamtego momentu minęło już ponad dziewięć miesięcy.
Od tygodnia trwał maraton pożegnań naszej francuskiej Przyjaciółki, który znalazł swoje zwieńczenie w czwartek 3 lipca w Dziennym Domu Pomocy. To tutaj dyrekcja, przedstawiciele kadry i uczestnicy zajęć podziękowali Juliette za wszystko, co dzięki niej wydarzyło się w placówkach Centrum, a było tego niemało: prezentacje o Francji, nauka języka angielskiego i francuskiego zarówno dzieci, jak i seniorów, zajęcia z rękodzieła, kulinaria, pomoc kadrze w organizowaniu i prowadzeniu codziennych zajęć, opieka nad dziećmi w czasie półkolonii, pięć wywiadów telewizyjnych o projekcie, wolontariacie i placówkach CUS oraz niezliczone rozmowy z uczestnikami zajęć i pracownikami na tematy związane z kulturą Francji i Polski, rozmowy o własnych tradycjach, obyczajach i życiu rodzinnym.
Istotą tego projektu było obopólne dobro, które wydarzało się dzięki otwartości na drugiego człowieka, z pozoru obcego, a przecież tak naprawdę bardzo bliskiego w codziennych sprawach i doświadczaniu tego świata. Istotą projektu było również obustronne czerpanie wiedzy kulturowej dzięki wzajemnej obserwacji, uczestnictwu w różnych wydarzeniach, zadawanym pytaniom, otrzymywanym odpowiedziom oraz podjętym podróżom, które prowadziły do pięknych, ciekawych i ważnych miejsc. Swarzędz, Poznań, Warszawa, Toruń, Kraków, Auschwitz, Gdańsk, Wrocław, nasze wspaniałe Tatry – to tylko niektóre miejsca, które pozostaną w pamięci Juliette. To w nich, odwiedzając je w pojedynkę lub z rodziną, dowiedziała się wiele o historii, kulturze i przyrodzie Polski. Zyskała też świadomość, jak wiele nasz kraj wniósł i ciągle wnosi do przebogatego dziedzictwa europejskiego.
Znaczący wkład w to poznawanie miał również roczny kurs języka polskiego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Juliette brała udział w zajęciach odbywających się w zabytkowym gmachu Collegium Maius od początku października do połowy czerwca. Oprócz karkołomnej nauki gramatyki, przyswajania trudnych do wymówienia zwrotów i słów, czekało na nią wiele faktów o Polsce, które w program ćwiczeń włączali wykładowcy. W czasie projektu Francuzka odbyła dwa szkolenia międzynarodowe w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności: On Arrival w Warszawie i Mid Term w Toruniu. W czasie każdego z nich spotkała kilkunastu wolontariuszy z różnych zakątków Europy oraz miała okazję zdobyć bardzo przydatną wiedzę na temat samej siebie, relacji z innymi ludźmi oraz tego, jak pożytecznie wykorzystać czas projektu do rozwoju swojej osobowości.
Dziewięć miesięcy minęło jak jeden dzień. To już koniec. Ten rozdział życia Juliette został zamknięty. W czasie pożegnania powiedziała nam, jak wiele dla niej znaczył ten wolontariat. Ta wielka przygoda, która pozostanie w niej na zawsze. To przecież tyle nowych i ważnych relacji, miejsc, wspomnień…
Juliette, jeszcze raz serdecznie dziękujemy Tobie za Twoje dobre serce, za życzliwość i otwartość w stosunku do każdej spotkanej osoby, za mnóstwo pięknych, wspólnych chwil, które nieraz będziemy wspominać. Życzymy Ci pomyślności na wszystkich drogach życia, które będziesz przechodzić, pokoju serca i spełnienia tych dobrych marzeń, o których czasami nam opowiadałaś. Do zobaczenia. À la prochaine!
Dariusz Bugajski
CUS Swarzędz
Projekt „ESC – Nowe Horyzonty” o numerze 2024-1-PL01-ESC51- VTJ-000207824 odbywa się w ramach programu Europejski Korpus Solidarności i został dofinansowany przez Unię Europejską. Jego celem było podniesienie jakości zajęć dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, rozwój kompetencji kluczowych uczestników zajęć i wolontariuszki oraz promowanie wartości europejskich.