Swarzędzkie Jadłodzielnie
Swarzędzkie Jadłodzielnie
W obliczu rosnących kosztów życia i rosnącej świadomości ekologicznej, inicjatywy takie jak Jadłodzielnie zyskują coraz większe znaczenie w Polsce. Również w Swarzędzu są trzy punkty, w których mieszkańcy mogą dzielić się jedzeniem, a tym samym realnie przeciwdziałać marnowaniu żywności. To prosty, ale skuteczny sposób na budowanie bardziej odpowiedzialnej, solidarnej i zrównoważonej społeczności.
Jadłodzielnia to idea która łączy, to miejsce ogólnodostępne, w którym każdy może zostawić nadmiar jedzenia, a także – w razie potrzeby – z niego skorzystać. Nie ma żadnych formalności, zapisów czy ograniczeń – wystarczy przyjść i włożyć lub wyjąć produkty. Z JADŁODZIELNI MOŻE KORZYSTAĆ KAŻDY – BEZ WZGLĘDU NA SYTUACJĘ MATERIALNĄ, WIEK CZY STATUS SPOŁECZNY.
To miejsce otwarte zarówno dla tych, którzy chcą pomagać, jak i dla tych, którzy potrzebują wsparcia. Nie pytamy „dlaczego?”, nie oceniamy – po prostu dzielimy się tym, co mamy.
Pierwsza Jadłodzielnia w Swarzędzu została uruchomiona w 2021 roku przy ul. Poznańskiej 25. Z uwagi na duże zainteresowanie mieszkańców, w 2022 roku powstały kolejne dwie - przy ul. Zamkowej 32 oraz na os. Mielżyńskiego 3a. Dziś wszystkie trzy punkty służą społeczności, umożliwiając realne działania na rzecz niemarnowania żywności.
Jadłodzielnie są regularnie kontrolowane i utrzymywane w czystości, również dzięki uczniom Szkoły Podstawowej nr 4 w Swarzędzu.
Co można przynieść?
Do Jadłodzielni można przynosić niemal wszystkie produkty spożywcze: owoce, warzywa, pieczywo, suchą żywność, konserwy, a nawet gotowe dania – pod warunkiem, że są świeże, szczelnie zapakowane i odpowiednio opisane (z datą przygotowania). Niedozwolone są żadnego rodzaju surowe mięsa, jaja), alkohol oraz żywność przeterminowana.
Celem nie jest pozbycie się niechcianych produktów, lecz podzielenie się tym, co wciąż nadaje się do spożycia i może komuś realnie pomóc.
Swarzędzkie Jadłodzielnie to przykład oddolnej inicjatywy, która z sukcesem odpowiada na problemy współczesnego świata: nadprodukcję, ubóstwo i marnotrawstwo. Każdy mieszkaniec – niezależnie od sytuacji życiowej – może być częścią tej idei. WYSTARCZY CZASEM OTWORZYĆ LODÓWKĘ… I SERCE.
Zachęcamy wszystkich do korzystania z Jadłodzielni, a także do promowania tej idei w swoim otoczeniu. Dzielmy się nie tylko jedzeniem, ale też odpowiedzialnością – za siebie nawzajem i za naszą planetę.