Gminna komisja rozwiązywania problemów alkoholowych
Na terenie Miasta i Gminy Swarzędz działa Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (GKRPA). Działanie Gminnej Komisji reguluje ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. z 2023 r. poz. 2151 t.j.).
Dyżury Pracownika Socjalnego:
wtorki: 15.30 – 17.30
telefon kontaktowy: 505 912 547
Przydatne informacje:
Kto może złożyć wniosek o leczenie odwykowe?
Wniosek może złożyć dowolna osoba (członek rodziny, sąsiad, daleki krewny itp.) lub instytucja (zakład pracy, pomoc społeczna, Policja), która wie o osobie nadużywającej alkoholu i powodującej rozkład życia rodzinnego, demoralizację małoletnich, uchylającej się od pracy albo systematycznie zakłócającej spokój lub porządek publiczny (art. 24 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi).
Gdzie złożyć wniosek?
Wniosek należy złożyć do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych właściwej ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu osoby, której wniosek dotyczy lub do Prokuratury Rejonowej. W gminie Swarzędz należy złożyć w Centrum Usług Społecznych w punkcie informacyjnym lub w sekretariacie (w kopercie zaadresowanej do GKRPA).
Działanie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
Raz na kwartał Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych spotyka się w pełnym składzie. Natomiast 4 osobowy skład Komisji, w związku ze złożonymi wnioskami o objęcie osoby procedurą zmierzającą do orzeczenia obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu, ma swoje posiedzenia raz w miesiącu. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się zmniejszenie składu członków Komisji.
Jakie działania podejmuje GKRPA?
- Przyjęcie zgłoszenia o przypadku nadużywania alkoholu (wystąpienie przesłanek z art. 24 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi),
- Zawiadomienie osoby, wobec której wszczęte zostało postępowanie o wszczęciu postępowania z jednoczesnym zaproszeniem do stawienia się na posiedzenie Komisji.
- W przypadku niestawienia się osoby zaproszonej na pierwszy termin, wyznacza kolejno drugi i trzeci termin.
- W przypadku trzykrotnego niestawienia się osoby wobec której wszczęto procedurę, kieruje sprawę do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby zgłoszonej do GKRPA Sądu Rodzinnego.
- W przypadku zgłoszenia się osoby wskazanej we wniosku, przeprowadza z nią rozmowę w celu zebrania informacji odnośnie problemu alkoholowego oraz motywacji do podjęcia działań zmierzających do jego rozwiązania.
- Zbiera się i gromadzi materiały dotyczące okoliczności nadużywania alkoholu przez osobę, wobec której złożono wniosek (z wywiadu środowiskowego przeprowadzonego przez pracownika socjalnego, informacje od pedagoga szkolnego, policji, izby wytrzeźwień i inne).
- Komisja, prowadząc postępowanie może zaprosić na posiedzenie członków rodziny osoby nadużywającej alkoholu albo inne osoby mogące wnieść istotne dla sprawy informacje.
- Z przeprowadzanych w toku postępowania czynności sporządza notatki lub protokoły.
W Polsce leczenie odwykowe jest bezpłatne; dotyczy to również osób nieubezpieczonych. Żeby podjąć leczenie odwykowe wystarczy mieć skierowanie od lekarza rodzinnego (terapia uzależnień). W przypadku pozostawania w kontakcie z alkoholem, skierowanie winno być w pierwszej kolejności na oddział detoksacyjny, by następnie rozpocząć terapię odwykową.
Gdzie szukać pomocy?
Wielkopolskie - Leczenie uzależnienień na NFZ - Świat Przychodni (swiatprzychodni.pl)
Baza mityngów – nieoficjalna STRONA DDA
Przydatne dokumenty:
2. Zarządzenie Nr WOM.0050.1.129.2022 z dnia 1 lipca 2022 r.
3. Zarzadzenie WOM.0050.1.185.2022
Adres:
- Siedziba Centrum Usług Społecznych
ul. Poznańska 25, 62 – 020 Swarzędz
tel. 61 651 26 50