Praca Socjalna
Zagadnienie pracy socjalnej reguluje art. 45 ustawy o pomocy społecznej, który wskazuje, że:
-
Praca socjalna świadczona jest na rzecz poprawy funkcjonowania osób i rodzin w ich środowisku społecznym. Praca socjalna prowadzona jest:
- Z osobami i rodzinami w celu rozwinięcia lub wzmocnienia ich aktywności i samodzielności życiowej;
- Ze społecznością lokalną w celu zapewnienia współpracy i koordynacji działań instytucji i organizacji istotnych dla zaspokajania potrzeb członków społeczności.
-
Praca socjalna może być prowadzona w oparciu o kontrakt socjalny lub projekt socjalny.
-
W pracy socjalnej wykorzystuje się właściwe tej działalności metody i techniki, stosowane z poszanowaniem godności osoby i jej prawa do samostanowienia.
-
Praca socjalna świadczona jest osobom i rodzinom bez względu na posiadany dochód.
Innymi słowy, praca socjalna to działalność zawodowa mająca na celu pomoc osobom i rodzinom we wzmacnianiu lub odzyskiwaniu zdolności do funkcjonowania w społeczeństwie poprzez pełnienie odpowiednich ról społecznych oraz tworzenie warunków sprzyjających temu celowi.
W Centrum Usług Społecznych pracownicy socjalni świadczą usługę wsparcia społecznego, służą pomocą w zakresie świadczenia szeroko rozumianej pracy socjalnej, m.in. poradnictwo dotyczące udzielania pomocy, informowanie i wskazywanie możliwości w zakresie rozwiązywania spraw życiowych. Głównym założeniem pracy socjalnej jest pomoc w rozwiązywaniu problemów jednostki, rodziny, wzajemnych relacji międzyludzkich oraz wzmocnienie tych relacji. Zatem praca socjalna ma na celu dążenie do poprawy dobrostanu jednostki/rodziny, ale z uwzględnieniem ich potrzeb i możliwości.
W Centrum Usług Społecznych w Swarzędzu są do Państwa dyspozycji specjaliści z zakresu pracy socjalnej, gotowi do udzielania wsparcia zgodnego z obowiązującymi standardami.
Praca socjalna jest świadczeniem niefinansowym i nieodpłatnym.