Kolorowe skarpetki z przesłaniem
21 marca Swarzędz wypełnił się kolorami, radością i duchem wspólnoty. Po raz pierwszy miasto z tak wielkim zaangażowaniem włączyło się w obchody Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa, organizując I Swarzędzki Marsz. Organizatorem wydarzenia było Centrum Usług Społecznych, które zadbało o każdy szczegół, a wśród gości znaleźli się: Pierwszy Zastępca Burmistrza Swarzędza, Grzegorz Taterka, Przewodnicząca Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka, Barbara Kucharska, oraz Dyrektor Centrum Usług Społecznych, Agnieszka Maciejowicz. Uczestnicy w kolorowych skarpetkach – symbolu solidarności z osobami z trisomią 21 chromosomu – przeszli wspólnie trasę od siedziby Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka do Integracyjnego Ośrodka Rehabilitacji i Terapii.
Jeszcze przed rozpoczęciem marszu wszyscy uczestnicy przypinali do ubrań miniaturowe, kolorowe skarpetki, uszyte przez Klub Integracji Społecznej. Barwna procesja przy dźwiękach radosnych piosenek przyciągała uwagę przechodniów, pokazując, jak ważne jest budowanie społeczeństwa opartego na akceptacji i tolerancji. Wśród uczestników znaleźli się podopieczni Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4, maluchy ze Żłobka Miejskiego „Maciuś”, a także seniorzy z Domu Dziennego „Senior-WIGOR” oraz Dziennego Domu Pomocy.
Po dotarciu do ośrodka na uczestników czekała niezwykle wzruszająca część artystyczna. Piotr Śliwiński, uczestnik Warsztatu Terapii Zajęciowej, zachwycił zebranych wykonaniem utworów „Przeżyj to sam” oraz „Tolerancja”, a następnie wszyscy, trzymając się za ręce, wspólnie zaśpiewali piosenkę „Wszyscy Polacy”. Ten moment podkreślił, jak wiele można osiągnąć, kiedy ludzie łączą siły w duchu radości i wzajemnego wsparcia.
W ramach wydarzenia odbyła się także interesująca prezentacja na temat Osób z Zespołem Downa, przygotowana przez Dariusza Bugajskiego i Patryka Wieżewskiego. W przystępny, a zarazem humorystyczny sposób prelegenci przybliżyli zgromadzonym tematykę zespołu wad wrodzonych, obalając stereotypy i budując świadomość na temat życia osób z tym defektem genetycznym.
Następnie miała miejsce uroczysta prezentacja darów zebranych w trakcie zbiórki, która odbywała się od 17 do 20 marca w placówkach Centrum Usług Społecznych. W pięknie ozdobionych kartonach, przygotowanych przez Placówkę Wsparcia Dziennego „Nasza Dziupla” oraz Centrum Międzypokoleniowe „Pogodna”, znalazły się puzzle, gry planszowe, kredki, pisaki oraz farbki – wszystko to, co może przynieść radość i rozwój podopiecznym Stowarzyszenia.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, gdzie mogli delektować się wypiekami przygotowanymi przez seniorów z placówek dziennych. Ciepła atmosfera, pełna uśmiechu i życzliwości, była najlepszym dowodem na to, że w Swarzędzu nie ma miejsca na bariery – jest za to mnóstwo miejsca na przyjaźń, tolerancję i integrację.
Pierwsze obchody Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa w Swarzędzu z pewnością można uznać za ogromny sukces. Mamy nadzieję, że ten piękny marsz stanie się tradycją, która na stałe wpisze się w kalendarz wydarzeń Swarzędza, inspirując kolejne pokolenia do budowania społeczeństwa wolnego od barier.
Patryk Wieżewski
Centrum Usług Społecznych w Swarzędzu